W czerwcu w portfelu niewiele się działo – jedyna transakcja to wykup 20 sztuk obligacji KR10621 przez KRUKa. Wynik portfela to minus -0,07% więc również niewiele do sytuacji wnosi. Aktualna rentowność brutto portfela wynosi 4,1%. Po wykresy i króciutkie omówienie zapraszam poniżej.
- Portfel ma być odporny na upadłość pojedynczego emitenta. Udział żadnego z emitentów nie powinien przekraczać
5% wartości portfela(od lipca 2020 roku zmieniam na 10%) więc w przypadku upadłości jednego z nich (i utraty 100% zainwestowanych w niego środków) ryzykuję utratą sporej części wypracowanego w ostatnich latach zysku, ale nie wchodzę w stratę na kapitale, - Portfel ma być również odporny na ryzyko pojedynczej branży. Z założenia udział pojedynczej branży nie powinien w portfelu
przekraczać 10 procent(od lipca 2020 roku znoszę to ograniczenie, będę się starał trzymać udział jednej branży poniżej 33%) więc totalne załamanie w pojedynczej branży też nie powinno zdewastować portfela, - Portfel ma być bezobsługowy, transakcje głównie wynikają z wykupów lub istotnej zmiany w postrzeganiu wypłacalności emitenta. Brak aktywnego handlu.
Dla przypomnienia, tutaj prezentacja idei portfela zdywersyfikowanego, a tutaj prezentacja po jego utworzeniu, a tutaj wszystkie wpisy jego dotyczące.
Zdywersyfikowany portfel – wyniki czerwiec 2021
Wynik miesiąca wygląda tak:
Można powiedzieć, że uśrednia się z wynikiem poprzedniego miesiąca, tam portfel wzrósł zbyt mocno. Narastająco 1,74% po pół roku to 3,5% w skali roku więc może trochę poniżej potencjału portfela, ale z drugiej strony dużo więcej nie należy się spodziewać.
Zdywersyfikowany portfel obligacji – skład
Skład portfela praktycznie się nie zmienił, poza wykupem jednej serii obligacji przez KRUK.
Poniżej cała lista operacji na portfelu w 2021 roku:
Wartość portfela spadła poniżej 60 tys. zł., ale mam nadzieję, że to chwilowe wahnięcie :). Skoro wśród emitentów nie było wiele zmian, to również i branżowo niewiele nowego:
Ryzyko portfela obligacji korporacyjnych
Ryzyko portfela sporządzone na podstawie Stref z Raportu Rankingowego wygląda następująco:
Jedyną spółką z portfela bez oceny jest CCC, postaram się to w lipcu zmienić.
Przypominam, że funkcjonuje już nowa edycja Raportu Rankingowego, który można kupić jako samodzielny produkt lub w atrakcyjnej cenie (20 zł) w połączeniu z abonamentem w Portalu Analiz (149 zł). W tym miejscu znajdziesz informacje o nowym Raporcie, serdecznie zapraszam do jego zakupu.
ZDYWERSYFIKOWANY PORTFEL OBLIGACJI – PODSUMOWANIE
Wiele mądrego do napisania nie mam, czekam na to czy i jak RPP zacznie walczyć z inflacją, co mogłoby być pewnego rodzaju impulsem do zmian na Catalyst (w przypadku podwyżek stóp procentowych). Cieszy fakt, że portfel kolejny rok funkcjonuje bez defaultów.
Na koniec przypomnę jeszcze, że aktywność związana z obligacjami korporacyjnymi stopniowo przenoszona jest na Portal Analiz – w tej sekcji możesz czytać o obligacjach korporacyjnych. Zapraszam też do rejestracji i wykupienia niedrogiego abonamentu w Portalu Analiz – nie lubię się chwalić, ale w tym wypadku napiszę, że warto. Udanych inwestycji!
Jeżeli chcesz być na bieżąco z wpisami, zapraszam do zapisu na newsletter bloga.
Chcesz otrzymywać informacje o ciekawych emisjach obligacji korporacyjnych? Zapraszam do zapisu do Bazy Inwestorów bloga.
Jeżeli chcesz mieć dostęp do ciekawych emisji publicznych i prywatnych, warto założyć konto w Domu Maklerskim Michael / Strom – np. poprzez ten formularz. (disclaimer: nie mam kasy z założonych kont – ale DM MS wie, że warto reklamować się na blogu Rynek Obligacji).
Za wolne środki właśnie do portfela wpadły 3 sztuki obligacji Cavatina CVH1224
By to wszystko ogarnąć i mieć jeszcze z tego profity to ile czasu dziennie trzeba by poświęcać na to codziennie by wychwycić pojawiajace się okazje?