Jak i gdzie kupić obligacje korporacyjne?

Dzisiaj opiszę Tobie pokrótce proces zakupu obligacji korporacyjnych (zwanych również komercyjnymi). Napiszę o koncie maklerskim niezbędnym do zakupu obligacji korporacyjnych. Przedstawię możliwości zakupu obligacji na Catalyst, a także na rynku pierwotnym. Będzie też o wyborze emitenta, którego obligacje warto kupić i wreszcie o bardzo dobrym narzędziu pomocnym w zakupie obligacji, jakim jest skaner rentowności obligacji. Dotkniemy również tematu kwestii podatkowych w inwestowaniu w obligacje korporacyjne.


A jeżeli inwestujesz w akcje, zapraszam na Portal Analiz.


Jak i gdzie kupić obligacje korporacyjne – rynek Catalyst

Jednym ze sposobów zakupu obligacji korporacyjnych, przeze mnie najczęściej wykorzystywanym, jest nabycie ich bezpośrednio na giełdzie, czyli na rynku Catalyst. Aby nabyć obligacje komercyjne na Catalyst, musisz posiadać konto maklerskie, wybrać emitenta i konkretną serię obligacji, którą chcesz kupić, następnie sprawdzić rentowność swojej inwestycji i wreszcie dokonać zakupu.

Rynek Catalyst – konto maklerskie niezbędne do zakupu obligacji korporacyjnych

Jeżeli inwestujesz w akcje, to już konto maklerskie posiadasz, nie muszę nic dodawać, to jest ten sam rachunek. Jeżeli do tej pory korzystałeś z lokat, a nie inwestowałeś, to taki rachunek jest potrzebny, aby trzymać na nim zakupione „papiery”.

Na szczęście wiele z kont maklerskich jest bezpłatnych. Tak jest na przykład w DM BOŚ, czy BDM. Inne konta pobierają niewielką opłatę roczną, tak jest na przykład w DM mBanku (jednak w mBanku można korzystać z darmowej usługi eMaklera).

Przed założeniem konta maklerskiego warto przemyśleć w jakim celu je zakładamy, jak będziemy z niego korzystać i porównać oferty biur maklerskich. Z doświadczenia wiem, że potem po prostu już się nie chce zmieniać biura maklerskiego, przeniesienie obligacji z jednego biura do drugiego może kosztować i być czasochłonne.

Więcej o kontach maklerskich, które posiadam i z których korzystam napisałem w tym miejscu.

Rynek Catalyst – jak wybrać obligacje korporacyjne do zakupu

Listę emitentów, których obligacje korporacyjne notowane są na rynku Catalyst znajdziesz w tym miejscu. Z tej listy możesz kupować obligacje emitentów, które notowane są na GPW RR (rynek regulowany) i GPW ASO (alternatywny system obrotu). Te dwie nazwy to w praktyce jakiś relikt, dla Ciebie to nie ma znaczenia. Natomiast nie możesz kupić obligacji z rynku BS (BondSpot), jest to rynek hurtowy, zarezerwowany dla instytucji.

W wyborze obligacji warto posiłkować się portalem Obligacje.pl, który na przykład podaje swoje propozycje ciekawych inwestycji. Warto również zaglądać na mojego bloga, na którym co miesiąc publikuję składy moich rzeczywistych portfeli obligacji.

Dla osób podchodzących bardzo poważnie do swoich inwestycji przygotowałem również Raport Rankingowy, oceniający emitentów obligacji komercyjnych z Catalyst według opracowanych przeze mnie kryteriów. Tu zapoznasz się z opisem Raportu, a tu możesz go zakupić.

Tak czy owak, przed rozpoczęciem inwestowania zajrzyj do mojego poradnika Jak kupować obligacje korporacyjne na rynku Catalyst.

Rynek Catalyst – kalkulator i skaner rentowności obligacji – pomocne narzędzia do zakupu obligacji

Strona giełdy oferuje dwa przydatne narzędzia w wyborze emitenta i konkretnej serii obligacji do zakupu.

Pierwszym z nich jest skaner rentowności obligacji. W tym narzędziu możesz zadać parametry jakie Cię interesują i otrzymujesz listę spółek, która je spełnia. Dla przykładu wybieram obligacje korporacyjne o procentowaniu zmiennym z rynku GPW Alternatywny, które zapadają w terminie 1-2 lat i dadzą mi zarobić 4-4,3% brutto. Otrzymuję następującą listę:

Skaner rentowności obligacji
Skaner rentowności obligacji

Drugim narzędziem jest kalkulator rentowności obligacji. Tego ustrojstwa używasz, gdy już masz wybraną serię obligacji i chcesz zobaczyć, ile brutto i netto zarobisz przy danej cenie zakupu. Z powyższego przykładu wybieram obligację KRU1019, która przy aktualnej cenie 100,5% daje zarobić 4% brutto. Załóżmy, że chcę złożyć zlecenie kupna obligacji za 100% jej wartości, wtedy moja rentowność wyniesie 4,31% brutto:

Kalkulator rentowności obligacji
Kalkulator rentowności obligacji

Warto jeszcze dodać, że GPW w swoich obliczeniach uwzględnia prognozowane zmiany stawek WIBOR. Jest jeszcze jeden kalkulator, na stronie Obligacje.pl, który podaje rentowność obligacji przy założeniu niezmienności tej stawki. Myślę, że dla nas inwestorów indywidualnych ta wartość jest bardziej czytelna.

Dzięki używaniu kalkulatora i skanera obligacji korporacyjnych jesteśmy w stanie efektywnie działać – sprawdzać, czy kupując obligacje osiągniemy rentowność, na jakiej nam zależy lub ustalać cenę, po której chcemy kupić / sprzedać obligacje. Warto sprawdzać rentowność, może się okazać, że płacąc za daną obligację zbyt wysoką cenę zanotujemy na inwestycji stratę. Warto również pamiętać o zasadzie, że im dalszy okres do wykupu tym ryzyko inwestycji jest większe. Zatem co do zasady obligacje danego emitenta zapadające później powinny oferować wyższą rentowność od tych wykupywanych przed nimi.

Kalkulator i skaner rentowności obligacji - przykład działania
Kalkulator i skaner rentowności obligacji – przykład działania – rentowności brutto wybranych serii obligacji.

Kupując obligacje korporacyjne poprzez konto maklerskie, w kalkulatorze i skanerze obligacji operujemy rentownością netto obligacji (YTM netto), która jest niższa od rentowności brutto (YTM brutto). Jest jednak możliwość podwyższenia zyskowności swojej inwestycji.

Rynek Catalyst – IKE i IKZE jako sposób na podwyższenie rentowności inwestycji

Kupując obligacje korporacyjne (zresztą w inwestycjach ogółem także) musisz liczyć się z oddaniem części wypracowanych zysków z kupna sprzedaży obligacji czy wpływów z odsetek Państwu. Jest to tak zwany podatek Belki.

Jest jeden sposób na odsunięcie lub ominięcie tego problemu i zwiększenie rentowności swoich inwestycji. Są to konta IKE (Indywidualne Konto Emerytalne) i IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego). Więcej o korzyściach z inwestowania poprzez IKE pisałem tutaj. W tym miejscu z kolei pisałem o korzyściach (i ryzykach) inwestowania poprzez IKZE.

A tutaj z kolei sprawdzisz limit wpłat na IKE i IKZE na 2019 rok.

Gdzie kupić obligacje korporacyjne – rynek pierwotny

Powyżej pisałem o już wyemitowanych obligacjach korporacyjnych, które notowane są na rynku Catalyst. Spora grupa inwestorów preferuje zamiast kupowania obligacji na rynku giełdowym, nabywanie ich przy okazji prowadzonych przez emitentów emisji. Wtedy wiadomo z góry po jakiej cenie obligacje można nabyć, znana jest zatem z góry rentowność inwestycji. Wyróżniamy 2 rodzaje takich ofert obligacji.

Oferta publiczna obligacji

Wyróżniamy dwie formy publicznych emisji obligacji, w których mogą brać udział inwestorzy detaliczni. Jedną z nich jest publiczna emisja przeprowadzana na podstawie prospektu emisyjnego. Prospekt musi zostać zatwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Ale uwaga – KNF bada jakość składanych dokumentów, a nie to, czy emitent jest i będzie wypłacalny. Ocena tego to już zadanie dla inwestorów.

Emitenci mogą też przeprowadzić tzw. małą emisję publiczną, gdzie dokumentem informacyjnym nie jest prospekt, lecz memorandum informacyjne (jest zwykle dokumentem znacznie uboższym w informacje niż prospekt, choć nie musi tak być). Komisja Nadzoru Finansowego nie zatwierdza memorandum, lecz jedynie materiały reklamowe, które emitent chciałby kolportować wśród potencjalnie zainteresowanych.

Oferty publiczne obligacji z reguły są szeroko reklamowane czy opisywane na portalach finansowych, czy moim blogu. Nie jest raczej problemem na nie trafić.

Zapisz się do Bazy Inwestorów, a będziesz otrzymywać informacje o nowych emisjach obligacji, a także omówienia emitentów.

Oferta prywatna obligacji

Wiele emisji obligacji korporacyjnych przeprowadzanych jest w ramach ofert prywatnych, które tym różnią się od emisji publicznych, że informacja o zamiarze ich przeprowadzenia nie może trafić do więcej niż 149 inwestorów, pod groźbą surowej kary. Emisje prywatne są zatem reglamentowane, adresowane do konkretnych odbiorców. Dlatego aby otrzymać taką ofertę, należy zarejestrować się w bazie potencjalnych inwestorów w domach maklerskich wyspecjalizowanych w przeprowadzaniu tego rodzaju.

Sprawdź również, czy warto kupować obligacje skarbowe, na przykład indeksowane inflacją?

Jak i gdzie kupić obligacje korporacyjne – podsumowanie

Podsumowując, wiemy już, gdzie kupować obligacje korporacyjne. Może być to na rynku Catalyst, a może być w ofertach publicznych lub prywatnych.

Wiemy również jak kupować obligacje korporacyjne. Należy posiadać konto maklerskie, wybrać interesującego emitenta, sprawdzić które z jego serii obligacji nas interesują i dokonać zakupu. Warto korzystać z narzędzi typu kalkulator rentowności obligacji, czy skaner rentowności obligacji.

Warto również śledzić portale informacyjne, a także tego bloga. Sam jestem inwestorem, większość swoich środków inwestuję na rynku Catalyst, a zatem do inwestycji podchodzę bardzo poważnie.

Jeżeli interesuje się temat inwestowania w obligacje korporacyjne i również zamierzasz do niego podchodzić poważnie, polecam zapis na newsletter bloga Rynek Obligacji – będziesz otrzymywał informacje o najnowszych wpisach na blogu, czasami opatrzone dodatkowym komentarzem. [sgmb id=”1″]

5 komentarzy - “Jak i gdzie kupić obligacje korporacyjne?

 1. Nie kupuję obligacji spółek, gdzie jedyną opcją na wykup jest rolowanie a jednocześnie spółka ma aktywa wątpliwej płynności i wartości, przy słabych przepływach operacyjnych. Dlatego to wyklucza wszelkie start-upy i spółki mało rozwinięte.

  Też lepiej jeśli podmiot jest notowany na GPW lub chociaż na New Connect. Też nie biorę obligacji nie notowanych na New Connect, chyba że należałyby do solidnej spółki z GPW a brak notowań byłby wynagrodzony wyższą marżą.

 2. cj

  A ja inaczej – chętnie kupuję zapadajace obligacje notowane poniżej nominału spółek, które własnie zdobyły środki na refinansowanie. Tak zrobiłem z Wert-Holtz i paru innymi.

 3. Remigiusz Iwan

  to też jest sposób :). Tylko trzeba być czujnym aby się na naliczone odsetki nie złapać i na podatku nie popłynąć. Na Wert-Holz z tego co pamiętam cena po ogłoszeniu sukcesu refinansowania szybko się zbliżyła do nominału?
  Ale też stosuję coś podobnego – np. po sukcesie kilku kolejnych emisji Mikrokasy, mam w portfelu serię najbliższą do wykupu, bo na nią raczej środków nie zabraknie…

 4. Jak określacie ryzyko posiadanych obligacji korporacyjnych?

 5. Dzięki, nauczyłem się czegoś dzięki Tobie.

Skomentuj