Maj był bardzo ciekawym miesiącem na rynku obligacji korporacyjnych, ale o tym więcej napiszę przy okazji prezentacji wyników głównego portfela obligacji. Mimo dynamicznej sytuacji na niektórych obligacjach (MCI Management) wynik maja wypadł bardzo przyzwoicie i jest to najlepsze pierwsze 5 miesięcy roku dla tego portfela.

W maju portfel zarobił 0,55%, po 5 miesiącach 2019 roku wynik portfela to 2,75% wobec wyniku 2,24% w całym 2018 roku. Portfel pozostaje bezobsługowy, jednak po kwietniowych i majowych wykupach pojawiło się w nim sporo gotówki więc kilku transakcji musiałem dokonać.

Po szczegóły zapraszam poniżej.

Nowy na blogu? Sprawdź, czy warto i jak inwestować w obligacje korporacyjne.

Zdywersyfikowany portfel obligacji – maj 2019

Skład portfela na koniec maja 2019 roku wygląda następująco:

Portfel obligacji - emitenci
Portfel obligacji – emitenci

Maj dla portfela zdywersyfikowanego stał pod wpływem 2 spraw. Po pierwsze to sporo gotówki do wydania, związane z kwietniowymi i majowymi wykupami obligacji emitentów, których obligacje zniknęły z Catalyst (Capital Park, Medicalgorithmics i Cyfrowy Polsat). A drugi temat, to znaczne wahania cen obligacji spółek z „grupy” MCI, dokładnie chodzi o MCI Management i MCI.PrivateVentures. Można powiedzieć, że te 2 obszary się połączyły w portfelu 🙂 .

W opisie wyników kwietnia pisałem, że jeżeli nic atrakcyjnego nie znajdę do zakupu, to rozważę dokupywanie do istniejących już obligacji po kolejnej sztuce. I tak zacząłem, 6 maja do portfela dołączyła 1 sztuka obligacji Voxel. W tak zwanym międzyczasie opracowałem II edycję Raportu Rankingowego (po wynikach za 2018 rok), odblokowała mi się więc możliwość zakupu innych obligacji. 19 maja do portfela dołączyły obligacje HB Reavis (HBS0421), a 27 maja obligacje CDRL (Coccodrillo, CDR1221).

W międzyczasie miały miejsce mocne wahania cen obligacji spółek MCI Management i MCI.PV i 22 maja zdecydowałem się dołączyć do portfela 2 sztuki obligacji MCI.PV (MCF1020). Jest to w teorii inny emitent niż posiadany już w portfelu MCI Management, ale jednak to ta sama grupa i trzeba przyznać, że trochę „nagiąłem” zasadę portfela, że 1 emitent nie powinien przekraczać 5% udziału w portfelu. Jak się przekonamy za chwilę, nie tylko tę zasadę.

Portfel obligacji – skład według branż

Wygląda następująco:

Portfel obligacji wg branż
Portfel obligacji wg branż

Niestety w związku z zakupem obligacji MCI.PV branża Finanse>Inne istotnie przekroczyła udział 10% w portfelu. I mówiąc szczerze, powinienem obligacji jednej ze spółek MCI się pozbyć, chcąc być w zgodzie z zasadami portfela. Ale tak po ludzku, trochę żal mi sprzedawać te obligacje poniżej nominału. Pewnym usprawiedliwieniem jest to, że pozostałe spółki z grona Finanse-Inne, to Pragma Faktoring i MW Trade, a więc mocno różne od grupy MCI. Ta „branża” po prostu zbiera firmy niepasujące nigdzie indziej.

Ryzyko portfela obligacji

Od kilku tygodni działa już Raport Rankingowy po wynikach spółek za 2018 rok. W mojej ocenie Raport fajnie porządkuje wiedzę o spółkach, pozwala podejmować racjonalne decyzje inwestycyjne. I Czytelnikom również się podoba. Drugą edycję zakupiło już 74 osoby wobec 54 rok wcześniej, z tego 70% osób z poprzedniej edycji ponowiło zakup (a kilku napisało miłe maile z powodami nie zakupienia II edycji: brak nowych wolnych środków, zakup domu itp.).

Jak pewnie wiesz, w raporcie dzielę spółki na kilka Stref. Tak wyglądają Strefy w przypadku portfela zdywersyfikowanego, na dzień 31.05.2019 roku:

Portfel obligacji - Strefy
Portfel obligacji – Strefy

Gorąco zapraszam Cię do dołączenia do osób korzystających z Raportu Rankingowego (i Forum Obligacji). W tym miejscu przeczytasz więcej o Raporcie, a zakupić możesz go przez ten link.

Portfel obligacji – wyniki po maju 2019

W maju portfel zanotował wynik 0,55% w skali miesiąca:

Portfel obligacji - wyniki miesięcznie
Portfel obligacji – wyniki miesięcznie

Narastająco 2019 rok cały czas wygląda wyśmienicie:

Portfel obligacji - wynik narastająco
Portfel obligacji – wynik narastająco

I nie mam nic przeciwko temu, aby nadal rósł w takim tempie 🙂 . Również 12-miesięczny wynik „rolujący” wraca do normy i obecnie wynosi 4,2%.

I jeszcze pełna tabela transakcji na portfelu uwzględniająca majowe transakcje na obligacjach:

Portfel obligacji - transakcje od początku
Portfel obligacji – transakcje od początku
[sgmb id=”1″]

15 komentarzy - “Zdywersyfikowany portfel obligacji – wyniki po maju 2019 roku

 1. Krzysztof

  A byłaby możliwość żeby autor bloga wstawiał cotygodniowy update z portfela, jakie obligacje kupił, a jakie sprzedał w danym tygodniu? Nawet w ramach edycji danego posta i dodania tylko takich informacji.

 2. Niestety rozczaruję Cię odpowiedzią, ale już wyjaśniam w czym rzecz.
  Blog jest jednym z głównych moich źródeł utrzymania i w tej chwili znaczna część przychodów bloga opiera się na sprzedanych Raportach Rankingowych. Dlatego muszę i chcę dawać w podziękowaniu tym osobom coś więcej – i właśnie na Forum Obligacji co kilka dni (lub szybciej jak coś ważnego się dzieje) tam umieszczam swoje transakcje. A na blogu Rynek Obligacji wszystkie transakcje podsumowuję właśnie miesięcznym wpisem.

  Mam nadzieję, że jak nie teraz, to przyszłościowo również dołączysz do użytkowników Raportu, jakbyś się wahał (nie wiem jak długo jesteś Czytelnikiem bloga), to przypominam o gwarancji satysfakcji. Jeżeli Raport nie spełni Twoich oczekiwań, zwracam pieniądze.
  Pozdrawiam
  Remigiusz

 3. obligi

  Dobrze wskazałeś jakiś czas temu że KANIA leży w strefie dla odważnych – czuć upadkiem firmy.

 4. Fajnie też rok temu Raport poradził sobie z OT Logistics, czy w drugą stronę – pokazywał, że Medicalgorithmics jest ok, co pozwoliło mi zarobić na przecenie obligacji tej spółki. Ogólnie mówiąc póki co jestem bardzo zadowolony z jego funkcjonowania, oby ewentualne wtopy przyszły jak najpóźniej :).

 5. obligi

  Tylko, że OTL przynajmniej na razie się wyratował. Odnośnie bankrutujących firm, nie bierzesz pod uwagę kupić spekulacyjnie np 1 sztuki po jakieś marginalnej cenie? W skali portfela nie będzie to dużo.

 6. To, że musiał przekładać wykupy to dla mnie jest praktycznie jak default. Cieszę się, że się wyratował, ale pewnie tylko dlatego, że kilka fundów miało grubą kasę umoczoną i nie miało wyjścia. Mniejsza zresztą o to :).

  Co do Kani mam wątpliwości czy da się na jej obligacjach zarobić z odzysków, za dużo, powiedzmy politycznie, niejasności w spółce jest.

  W portfelu głównym nie preferuje takich akcji (spekulacyjnego kupowania ryzykownych obligacji), bo prowadząc bloga (wiem brzmi to górnolotnie) czuję na sobie ciężar i misję propagowania odpowiedzialnego inwestowania. O spekulacji niech każdy sam w domowym zaciszu inwestuje.

  Natomiast w jednym z portfeli (IKE) posiadam 1szt. obligacji Action kupioną za nieco ponad 20% wartości. Układ miał być zawarty szybko, a póki co się to wszystko przeciąga, ale tak czy owak perspektywa dobrego zwrotu z inwestycji nadal istnieje.

 7. gosc

  a co sadzisz o spolce EUCO? nie masz ich obligacji w portfelu?

 8. jak nie mam tych obligacji w portfelu, przy wysokiej rentowności (niskiej cenie), to chyba jasne, co sądzę 🙂

 9. gosc

  to rozumiem ale cos wiecej dlaczego cena tak niska? wyniki maja przeciez dobre, cos tam jest nie tak w tej spolce czego nie widac na pierwszy rzut oka?

 10. Więcej piszę w Raporcie Rankingowym przy ocenie spółki.
  W skrócie, EuCO wydało 30 mln zł z emisji na 50 mln zł na zakup spółek, jeżeli dobrze pamiętam, powiązanych osobowo. I te firmy nie są w stanie wygenerować takich zysków aby spłacić zapadające w przyszłym roku obligacje – konieczne będzie rolowanie lub sprzedaż aktywów (zdaje się, że trwa „przegląd opcji strategicznych”). Dodatkowo w tej branży jest możliwość pewnej swobody w kreowaniu wyników (spodziewane przychody itp.) więc bardzo istotne jest zaufanie do zarządu, że podaje w raportach dane kierując się zasadą ostrożności.
  Nie twierdzę, że nie spłacą obligacji, bo jest szansa, że je „zrolują”, jednak osobiście tego póki co nie mam zamiaru sprawdzać. Oczywiście zawsze możliwe jest, że kolejny raport finansowy spowoduje, że zmienię swoje zdanie (choć nie sądzę).

 11. Vinto

  oczywiście, że jeśli chodzi o płynność i próbę aktywnego handlu to najlepszy jest kruk, ghelamco itd, echo, czy rokita , to ci najpewniejsi poniżej rankingu inwestycyjnego, natomiast mniej płynne się po prostu trzyma i nie przekracza limitów w portfelu w razie niepowodzenia

 12. Krzysztof

  Mam pytanie – znalazłem gdzieś informację, że opłaca się zakupić jedną emisję Getin Noble Bank GNO0320. Podobno warunki emisji są naruszone i można się ubiegać o zwrot pełnej kwoty. Jak to jest rzeczywiście bank od razu wypłaca pełną wartość posiadanych obligacji? Gdzie trzeba się zgłosić i jakie dokumenty przedstawić? Czy ktoś przechodził taki proces i mógłby doradzić? Jest jeszcze ponad 11 mln zł tych obligacji w obiegu.

 13. Swego czasu ktoś pisał mi, że przechodził tą procedurę, ale szczegółów nie pamiętam. Jak czytam z obligacje.pl WEO faktycznie są naruszone: https://obligacje.pl/pl/a/pekaja-kolejne-kowenanty

  Przypadek naruszenia trwa natomiast od kilku miesięcy w innej emisji publicznej. Chodzi o senioralne obligacje Getin Noble Banku notowane na Catalyst pod kodem GNO0320. Powodem złamania WEO bynajmniej nie jest żaden ze wskaźników finansowych, a objęcie banku programem naprawczym.

 14. Andrzej

  Mam pytanie – czy wyniki, które podajesz (tabelka narastający wynik) są już po uwzględnieniu podatku belki?
  Pozdrawiam

 15. Tak, uwzględniają wpływy odsetek netto

Skomentuj