Obligacje Best – raport finansowy za 2013 rok

BEST właśnie opublikował raport za 2013 rok. Zaudytowane przez Deloitte wyniki są bardzo dobre, co zresztą było wiadome już dużo wcześniej (dokładnie po raporcie za I półrocze 2013). Spora część wyników jest skutkiem zmiany stopy dyskontowej w jednym z funduszy BESTu. Sam czwarty kwartał dla spółki nie był specjalnie rewelacyjny, o czym możecie przeczytać na portalu Obligacje.pl.
 
Nie jestem specjalistą od firm windykacyjnych, zresztą audytorzy też mają problem z ich oceną, Deloitte chociaż wydaje opinię bez zastrzeżeń, to zwraca uwagę na brak możliwości precyzyjnej weryfikacji założeń spółki odnośnie wartości godziwej wierzytelności oraz certyfikatów inwestycyjnych. Jednym słowem wszyscy wierzymy, że windykatorzy nie kombinują :).
 
Zauważmy jedynie, że:
  •  zysk netto BEST za 2013 rok wynoszący ok. 70 mln PLN stanowi ponad 41% wartości giełdowej spółki,
  • BEST wskaźnikowo posiada stosunkowo niewielkie zadłużenie finansowe porównując do konkurencji,
  • pożycza pieniądze coraz taniej. Oprocentowanie obecnej emisji to 6,5% (zmienne) vs 8,98 (stałe) emisji ubiegłorocznych. Przy obecnej emisji na 45 mln PLN daje to rocznie na samych kosztach odsetkowych 1.125 kPLN oszczędności w stosunku do poprzednich,
  • BEST pożycza pieniądze na coraz dłuższe okresy – co oznacza mniejsze koszty prowizyjne,
  • nowa emisja jest dla BESTu “czystym” pieniądzem – zostanie przeznaczona na nowe zakupy wierzytelności, co daje nadzieję na kolejne dobre wyniki w przyszłości.

Obligacje Best – opinie

Po wystrzale zysków za 2013 rok należy spodziewać się sporo gorszego wyniku w 2014 (pokazuje to czysty wynik w czwartym kwartale 2013), co pewnie nie ucieszy akcjonariuszy.

Dla właścicieli obligacji jednak bardziej liczy się bezpieczeństwo pożyczonych spółce pieniędzy, a to uwzględniając wielkość kapitałów, zarządzanie długiem, historię działalności i skuteczność zarządu, pozwala mi patrzeć na tę spółkę jako raczej bezpieczną część mojego portfela obligacji.

Dla jasności obrazu informuję, że wziąłem udział w obecnej ofercie obligacji spółki BEST.

Dodatkowo informuję, że treści przedstawione w powyższym wpisie są moimi prywatnymi opiniami i nie stanowią rekomendacji inwestycyjnych w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 roku w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 roku, Nr 206, poz. 1715). Autor nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podjęte na podstawie niniejszych treści, ani za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie niniejszych treści.

Dodaj komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.